coaching w polsce

Coaching w Polsce – pomocna dłoń w czasach pandemii

Coaching w Polsce pojawił się wraz z początkiem XXI wieku. Za jego kolebkę uznaje się kraje anglosaskie, gdyż to właśnie publikacje współczesnych amerykańskich i brytyjskich filozofów, psychologów oraz socjologów wpłynęły na obecny kształt tej dziedziny. Co ciekawe, niektórzy pierwszym coachem w historii ludzkości mianują już… Sokratesa. Niemniej jednak pierwsza szkoła life coachingu, czyli Coach University została założona dopiero w 1992 roku w San Francisco przez analityka Thomasa Leonarda – późniejszego inicjatora International Coach Federation. Organizacja, obok Izby Coachingu, stoi na czele etyki zawodowej coachingu w Polsce, nadając odpowiednie kompetencje poprzez certyfikowanie coachów, a także sprawując piecze nad regulacjami prawnymi.

Instytucjonalny charakter coachingu nad Wisłą przyczynił się do wzrostu zaufania społecznego w stosunku do tego zawodu oraz oferowanych usług. Korzystają z nich osoby prywatne, pragnące wprowadzić do swojego życia nowe, bardziej satysfakcjonujące techniki radzenia sobie z własnymi zasobami personalnymi. Z roku na rok coraz więcej firm decyduje się na ten rodzaj wsparcia, aby polepszyć relacje między pracownikami, ich wydajność i jakość wykonywanej pracy.

Coaching w Polsce ratunkiem na ciężkie czasy

Nie podlega wątpliwości, iż globalna pandemia koronawirusa odbiła na społeczeństwie piętno, zarówno zdrowotne jak i ekonomiczne. Niespodziewane utracenie strefy komfortu spowodowane obawami o losy własne oraz najbliższych, znacząco pogorszyły jakość życia, a także osłabiły gotowość do działania, stawiana czoła przeszkodom. Zatem, obok wzrostu zapotrzebowania na pomoc medyczną czy psychologiczną, pobyt na coaching w Polsce staje się coraz wyższy.

W przypadku niektórych osób doświadczenie pandemii może stać się bodźcem do wprowadzenia pozytywnych zmian w dotychczasową egzystencję. Izolacja zmusza bowiem do podjęcia prób szukania nowych rozwiązań, otworzenia się na dotąd niebrane pod uwagę możliwości. Stąd kadra coachingu w Polsce stara się sprostać oczekiwaniom rzeszy nowoprzybyłych klientów, którzy w warunkach epidemiologicznych postanowili z ich pomocą odnaleźć lub rozwinąć swój osobisty potencjał.

Coaching w Polsce na home office’ie

Z konsultacji coachów chętniej niż zwykle korzystają również krajowe firmy, które w obliczu zamrożenia gospodarki znalazły się na rozdrożu działalności, niekiedy w fazie zmagania się z przebranżowieniem. Ponadto, sama idea pracy zdalnej wiąże się z potrzebą odnalezienia się w tych odmiennych od znanej rutyny warunkach. Zawodowy coaching w Polsce w dobie koronawirusa służy pracownikom i pracodawcom merytorycznymi radami, które pomoże zainicjować skuteczne techniki organizacji oraz komunikowania się w zespole. Warto dodać, że z uwagi sesje coachingowe różnego typu są możliwe do przeprowadzenia online, z użyciem komunikatorów internetowych, np. Skype, Google Meet i etc.


Darmowa 30 minutowa sesja coachingowa!

Jeśli chcesz sprawdzić, czy coaching jest dla Ciebie – umów się na 30-minutową darmową sesję coachingową.

Coach Magdalena Ciesielska

Artykuł sponsorowany
Ten artykuł nt. coachingu w Polsce jest artykułem sponsorowanym. Możesz dodać swój artykuł za darmo lub artykuł sponsorowany: DODAJ ARTYKUŁ.
- jaka Twoja ocena?

Leave a reply


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.