Anna Stępień-Kraska

W czym może Ci pomóc coaching finansowy? Wywiad z Anną Stępień-Kraska

Jeśli brakuje Ci stabilizacji finansowej, pracujesz cały czas ale nie widać Twoich finansów i nierzadko masz pusty portfel – potrzebujesz coachingu finansowego. Pomaga on odpowiednio ukierunkować do osiągniecia bezpieczeństwa finansowego jak i lepszego zarządzania finansami. W tym temacie poprosiliśmy o wypowiedź ekspertkę – Annę Stępień-Kraska — Coacha finansowego, przedsiębiorczynię, inwestorkę,  szkoleniowca w zakresie edukacji finansowej.

O coachingu mówi się w ostatnich latach bardzo dużo. Czym on jest dla Ciebie?

Anna Stępień-Kraska: Coaching to sztuka uważnego słuchania i zadawania pytań. Stosuję to narzędzie w pracy z moimi klientkami wspomagając ich rozwój, odnajdywanie odpowiedzi i rozwiązań na nurtujące je kwestie bez jednoczesnego narzucania im mojej perspektywy widzenia świata czy próby interpretacji ich stanowiska przez pryzmat moich doświadczeń. Coaching pozwala na odkrycie siebie, wewnętrznej mądrości, ale i ograniczeń. Uświadamia nam nasze blokady jak i talenty oraz możliwości. Jest niesamowitym narzędziem, aby poznać i zrozumieć siebie.

Jak wygląda u Ciebie proces coachingu?

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest rozmowa i poznanie się z osobą, która do mnie przychodzi. Poczucie komfortu i zaufanie są bardzo istotne w tym procesie. Jeżeli tego zabraknie cały proces może zostać zaburzony i zniekształcony ze szkodą dla coachee. Szczególnie, że w procesie coachingu często porusza się niewygodne kwestie. Gdy zapadnie decyzja o współpracy rozpoczynamy sesje na których ja słucham i zadaje pytania do kwestii istotnych w danym momencie dla klientki. Krok po kroku dochodzimy do rdzenia wszelkich blokad i problemów poprzez coraz lepsze zrozumienie siebie i podejmowanie kolejnych decyzji.

Co ma coaching do pieniędzy?

Coaching do pieniędzy ma tyle co do każdej innej kwestii. Namierza blokady, nawyki, przekonania i rozkłada je na czynniki pierwsze, aby można było poznać i zrozumieć jakie myśli kierują naszymi finansowymi zachowaniami.

Jak może on nam pomóc uzyskać finansową wolność?

Gdy już pozna się przyczyny podejmowanych decyzji związanych z pieniędzmi, łatwiej jest zastąpić je takimi które nas wspierają lub dostrzec pozytywy i przeramować nasze dotychczasowe przekonania na naszą korzyść. Ogólnie uważa się, że aby nie mieć problemów finansowych trzeba umieć je liczyć i oszczędzać. W rzeczywistości może nas to bardzo blokować przed większymi zarobkami i ogólnym dostatkiem. Na stan naszego konta i portfela wpływają bardzo różne kwestie, na które bez procesu coachingowego w ogóle byśmy nie wpadli. A rozwiązując je kolokwialnie odkręcamy kran naszego dobrobytu.

Jakimi obszarami zajmuje się coaching finansowy?

Naszymi przekonaniami, nawykami i emocjami dotyczącymi sfery finansowej, czyli m.in. bogactwa, inwestowania czy zarabiania.

Finanse to też różne pułapki, problemy. Czy taki coaching pomaga w podejmowaniu decyzji finansowych?

Oczywiście, że tak. Zapewnia niezwykłe wsparcie, pomaga dostrzec te pułapki wcześniej, a także znaleźć ich rozwiązania. Coaching przede wszystkim uświadamia jakie są nasze pobudki do zarabiania i wydawania pieniędzy, odkrywa nasze ciemne i jasne finansowe predyspozycje oraz emocje, które się z nimi wiążą.

Zdrowe wyznaczanie celów finansowych i ich osiąganie, jest dziś bardzo ważne. Jak możesz w tym pomóc?

Przede wszystkim uświadomić jakie dana osoba ma indywidualne predyspozycje w kwestii pieniędzy i jakie może podjąć, najlepsze dla siebie, działania, aby świadomie korzystać z możliwości i okazji dopasowanych do jej predyspozycji.

Co wyróżnia Twój coaching na tle innych?

Coaching finansowy łączę z coachingiem silnych stron i talentów, które są bardzo indywidualne dla każdej osoby oraz z psychologią pozytywną i najnowszymi odkryciami neurobiologii. Dzięki takiej kombinacji jestem w stanie wydobyć tą wyjątkową unikalność, którą ma każdy człowiek. Nawet, gdy pozornie ludzie są podobni, mają te same zainteresowania, wykształcenie to każdy ma coś co odróżnia go od tej drugiej osoby. To coś jest właśnie skarbem, który warto wydobyć i pielęgnować.

Kto powinien z niego korzystać? Jakie są zalety takiego finansowego coachingu?

Każdy kto jeszcze tego nie zrobił J Bez względu na to czy toniemy w długach czy opływamy w dostatki w kwestii pieniędzy możemy dowiedzieć się czegoś więcej i jeszcze bardziej poprawić naszą sytuację.

Kiedy coaching finansowy może się nam przydać?

Przykładów można tutaj podawać bardzo dużo. Na przykład, gdy od kilku lat staramy się o większe zarobki jednak bez względu na to co robimy wynik końcowy pozostaje bez zmian. Prowadząc własną firmę staramy się dobrać strategię finansową najodpowiedniejszą dla naszych predyspozycji. W procesie uczenia się zarządzania naszymi finansami. Może to być też sytuacja, w której zarabiamy systematycznie olbrzymie kwoty, a z jakiś przyczyn co chwila lub cały czas i tak toniemy w długach.

Jak wybrać dobrego coacha?

Przede wszystkim powinniśmy się czuć z nim dobrze, więc umówienie się na rozmowę, przedstawienie swoich oczekiwań jest istotnym pierwszym krokiem. Poznanie metod i narzędzi, sposobu pracy oraz zasad coacha jest również istotnym elementem podejmowania decyzji przy wyborze. Rekomendacje to też dobra metoda, jednak trzeba pamiętać, że to, że znajomemu bardzo dobrze się z kimś pracuje niekoniecznie sprawdzi się też w naszym przypadku.

Anna Stępień-KraskaAnna Stępień-Kraska — Coach finansowy, przedsiębiorczyni, inwestorka, szkoleniowiec

www.asanka.pl

Jest jedną z trzech w Polsce certyfikowaną coachką metody Sacred Money Archetypes® by Kendall SummerHawk, Flow Consultantką metodologii Talent i Wealth Dynamics by Roger Hamilton, które stanowią podstawę jej szkoleń i warsztatów. Wiedzę tę uzupełnia, wykorzystując również m.in. Archetypy Marki oraz Talenty Gallupa.

Prowadzi szkolenia finansowe oraz sesje coachingowe umożliwiające poprawę relacji z pieniędzmi i nastawienie się na ich przyciąganie, oraz poznanie Siebie, swoich wzorców zachowań, talentów oraz cieni i tego, jak je najkorzystniej wykorzystać w życiu.

Wywiad sponsorowany
Możesz dodać swój artykuł za darmo lub artykuł sponsorowany: DODAJ ARTYKUŁ.
- jaka Twoja ocena?

Leave a reply


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.