sens życia powołanie

Jak rozeznać powołanie? Jak odnaleźć siebie? Jaki jest sens życia?

Przychodzimy na świat z predyspozycjami do wykonywania określonych czynności. Mamy własne zainteresowania, w które z entuzjazmem pragniemy się zagłębiać oraz całą gamę słabszych punktów, w których nie czujemy się pewnie. Jednakże same preferencje jeszcze nie definiują drogi, jaką zdecydujemy się przejść przez życie. Natomiast, podejmowania tej ważnej decyzji jest często składową wielu czynników i okoliczności, a niekiedy kieruje nami przypadek. Co zatem należy zrobić, aby świadomie wyznaczyć sobie cel?

Po pierwsze – daj sobie czas. Nie ulegaj sugestiom, że proces poszukiwania jest ograniczony pewnym limitem szans bądź cenzusem wieku. Każdy z nas działa zgodnie z własnym kompasem wewnętrznym. Najważniejsze, aby dojść do etapu samospełnienia i poczucia satysfakcji z własnych dokonań. Ostatecznie, wszystko czego doświadczamy wzbogaca nas o wiedzę, pozwala nam się rozwijać. Bez eksplorowania rzeczywistości utknęlibyśmy w miejscu.

Czym jest powołanie? – między teorią a praktyką

Według definicji internetowej wersji słownika PWN powołanie to: «zdolność i zamiłowanie do czegoś; też: przeświadczenie jakiejś osoby o tym, że wybrany zawód, droga życiowa są dla niej najwłaściwsze». Zatem jest to stan, który można postrzegać w kategoriach stylu całej egzystencji, w tym także, m.in: 

 • światopoglądu;
 • kariery; 
 • działalności społecznej;
 • relacji partnerskich i przyjacielskich;
 • nawyków;
 • sposobu spędzania wolnego czasu.

Choć wiele z wymienionych rzeczy zakorzenia się w świadomości człowieka samoistnie, niektóre kwestie wymagają większej wnikliwości oraz wsłuchania się we własne potrzeby. Jak się do tego zabrać? Na co zwrócić uwagę?

Jak odnaleźć siebie? – podróż do własnego wnętrza

Rozeznanie powołania to sprawa indywidualna, do której nie ma uniwersalnej instrukcji. Najważniejsze jest dogłębne poznanie własnych pragnień i skompilowanie ich z dostępnymi możliwościami. W tym celu warto skorzystać z sesji coachingu osobistego u profesjonalnego specjalisty z dużym doświadczeniem. Usługi tego typu oferuje m.in. Magdalena Ciesielska – dyplomowany coach z Poznania. Niekiedy przyda się także wsparcie psychologa lub doradcy zawodowego. 

Niemniej jednak odnajdywanie samego siebie to niekończąca się podróż pełna wzlotów i upadków, której towarzyszy ekscytacja oraz fascynacja nieznanym. A więc od czego zacząć? 

 1. Skup się na szlifowaniu swoich talentów i pasji – zyskasz unikalne kompetencje, dobrze się przy tym bawiąc.
 2. Inwestuj swój czas oraz energię w zdobywanie nowej wiedzy – nigdy nie wiesz, jakie informacje przydadzą Ci się w przyszłości.
 3. Poznawaj inne kultury, światopoglądy, modele życia, miejsca  –  dzięki temu uformujesz własną osobowość.
 4. Zawieraj różnorodne znajomości – kontakt z ludźmi o odmiennych przekonaniach pozwala zredefiniować własne.
 5. Próbuj coraz to nowych rzeczy – tylko tak ruszysz na przód;
 6. Wykorzystuj okazje, nie obawiaj się zmian – nowy początek to zawsze nowa szansa
 7. Postępuj w zgodzie ze sobą – nikt nie zna Cię lepiej niż Ty sam.

Artykuł sponsorowany
Ten artykuł nt. coachingu w Polsce jest artykułem sponsorowanym. Możesz dodać swój artykuł za darmo lub artykuł sponsorowany: DODAJ ARTYKUŁ.

Leave a reply