wartości etyczne

Jakie są podstawowe wartości etyczne?

Wartości etyczne to zbiór zasad, którymi kierują się ludzie. Dzięki nim jesteśmy w stanie odróżnić, co jest dobre, a co złe. Szereg reguł etycznych pozwala człowiekowi zachowywać się w odpowiedni sposób. Zobacz, jakie są podstawowe wartości etyczne w życiu i biznesie, które ułatwią funkcjonowanie i prowadzenie firmy!

Normy etyczne — rodzaje i przykłady

W społeczeństwie istnieje wiele zasad i wartości, które skłaniają jednostkę do określonych zachowań. To pozwala na zachowanie harmonii i ładu wśród ludzi. Ponadto wartości etyczne wskazują, jak człowiek zachowuje się w stosunku do innych osób, rzeczy i zwierząt. Zobacz, jakie są główne normy etyczne.

Wolność
Wolność odnosi się do zasady wolnej woli. Masz prawo do indywidualnych działań, czy wolności słowa. W ten zakres wchodzi również wolność prasy, która powinna być niezależna i obiektywna.
Szacunek
Przejawia się wyrozumiałością i zrozumieniem w stosunku do innych ludzi, zwierząt oraz rzeczy. Szacunku uczymy się już jako dzieci, poprzez wyrażanie go w stosunku do naszych rodziców, rówieśników czy nauczycieli. Jest to ważna wartość, która wpływa na jakość relacji międzyludzkich.
Sprawiedliwość
Sprawiedliwość to szereg reguł, które są akceptowane przez całe społeczeństwo. To zasady, którym podlegają wszystkie osoby w danej społeczności. Może się ona różnić w zależności od kultury kraju.
Odpowiedzialność
Odpowiedzialność to wszystkie zobowiązania i obowiązki, które dana osoba wzięła na siebie na drodze podjętej decyzji. Do odpowiedzialności należy np. wychowanie dzieci, jeśli podjąłeś decyzje o ich poczęciu.
Uczciwość
Uczciwość ma kluczowe znaczenie w relacjach i w jakości życia człowieka. Bycie uczciwym w stosunku do siebie i innych przekłada się na podejmowanie decyzji zgodnych z naszymi wartościami.

Czy istnieją wartości etyczne w biznesie?

Normy etyczne w biznesie to wszystkie relacje, jakie wiążą przedsiębiorstwo z klientami, dostawcami oraz innymi firmami. Ponadto biznes powinien czynnie uczestniczyć w poprawie życia ludzi i społeczeństwa. Do głównych wartości etycznych w biznesie należą:

  • Odpowiedzialność,
  • Uczciwość,
  • Przejrzystość informacji, które są ważne dla społeczeństwa,
  • Szacunek,
  • Nietolerancja objawów dyskryminacji.

Czym są wartości moralne?

Może Ci się wydawać, że wartości etyczne i moralne to synonimy. Jednak w rzeczywistości różnią się tym, że normy etyczne są zbiorem zasad postępowania jednostki w społeczeństwie. Natomiast wartości moralne to szereg cech i zachowań, które człowiek stosuje w swoim życiu, aby rozróżnić dobre postępowanie od negatywnego.

Coaching, a wartości etyczne — poznaj podstawowe wartości etyczne

Prowadzisz firmę lub chcesz pogłębić wartości etyczne i nauczyć się z nich korzystać? Zapisz się na coaching osobisty lub coaching biznesowy u wybitnego coacha Magdaleny Ciesielskiej. Podczas sesji coachingowej nauczysz się jak prowadzić biznes oparty na normach etycznych oraz poznasz podstawowe wartości, jakimi powinieneś kierować się w życiu. Natomiast jeśli chcesz, aby Twoi pracownicy lub rodzina poznała odpowiednie wartości, to dobrym rozwiązaniem będzie coaching grupowy, na którym wszyscy będziecie mogli wspólnie ustalić Wasze osobiste normy moralne i etyczne.

Artykuł sponsorowany
Możesz dodać swój artykuł za darmo lub artykuł sponsorowany: DODAJ ARTYKUŁ.

Leave a reply