coaching spotkanie

Coaching indywidualny, coaching grupowy, coaching zespołowy – co warto na ich temat wiedzieć?

Współcześnie tempo w pracy nie maleje, podobnie jest ze stresem i liczbą zmian, do których wciąż trzeba się dostosowywać. Jak sobie z tego rodzaju specyfiką współczesnej kultury pracy radzić? Na to pytanie odpowiedź może być tylko jedna – coaching indywidualny, coaching grupowy albo coaching zespołowy. Coach z Poznania Magdalena Ciesielska każdą z jego odmian opanowała do perfekcji i teraz dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami (z tej materii) ze wszystkimi, którzy zdecydują się na uczestnictwo w organizowanych przez nią profesjonalnych sesjach coachingowych.

Coaching indywidualny, coaching grupowy i coaching zespołowy – czym tak właściwie są?

Coaching to pojęcie niezwykle pojemne – rozgałęzia się na wiele odmian i każda z nich koncentruje się na nieco innym odcinku zawodowej i/lub osobistej sfery człowieka. Oczywiście mają również wiele ze sobą wspólnego, bo zazębiają się na różnych wspólnych płaszczyznach: działań, podejmowanych wyzwań oraz aktywności – ale o tym za chwilę.  Najpierw skupmy się na tym, co się kryje pod pojęciami takimi jak: coaching indywidualny, coaching grupowy, coaching zespołowy.

Coaching indywidualny
Coaching indywidualny – to odmiana intensywnej formuły pracy rozwojowej, która jest przeprowadzana w „zagęszczeniu  1 na 1” głownie w ramach sesji coachingowych. Można również powiedzieć, iż coaching indywidualny to rodzaj katalizatora zmian nad którymi czuwa coach. Z kolei osoba decydująca się na tę odmianę coachingu definiuje tam, podczas kolejnych spotkań, swój nowy cel – omawia sposoby jego osiągnięcia i planuje całą przyszłą strategię działania. Tym samym coaching indywidualny jest to rodzaj narzędzia, które dodaje odwagi oraz w sposób znaczący przyspiesza zrealizowanie wszystkich oczekiwanych przez klienta zmian.
Coaching grupowy
Coaching grupowy – to rodzaj procesu, w którym bierze udział kilka – najczęściej w ogóle nie znających się osób. W ramach coachingu grupowego każda z nich koncentruje się na własnych dążeniach oraz celach – oscylują one od życia zawodowego do prywatnego. Oprócz tego w jego ramach można również zacząć pracę nad swoimi przekonaniami, postawami oraz obawami. Optymalna liczba uczestników w przypadku coachingu grupowego to od 4 do 6 osób.
Coaching zespołowy
Coaching zespołowy – jak sama nazwa na to wskazuje, obejmuje pracę nad konkretnym znającym się już wcześniej zespołem. Przedmiot zainteresowania coachingu zespołowego może stanowić np. wspólny dla wszystkich jego członków cel. Oczywiście może w tym wypadku chodzić również o np. wypracowanie bardziej efektywnych metod pracy i komunikacji albo o doprecyzowanie nowej wizji całego zespołu. W przypadku coachingu zespołowego działa się wspólnie, bo tutaj kluczowe jest wzmocnienie relacji, efektywności i zaradności wszystkich wchodzących w jego skład osób.

Nad czym jeszcze można popracować w ramach coachingu indywidualnego, coachingu grupowego oraz coachingu zespołowego?

Wspólnych płaszczyzn, w ramach których się działa, jest naprawdę wiele. Do tych najważniejszych zaliczyć z pewnością można:

  • bardziej ukierunkowaną stymulację kompetencji osobistych, interpersonalnych oraz przywódczychcoaching indywidualny, coaching grupowy oraz coaching zespołowy wzmacniają wszystkie te z cechy (osób/grup/zespołów), które mogą okazać się przydatne na dalszych etapach realizowanych przez nich ścieżek zawodowych,
  • moderowanie ról zawodowychcoaching indywidualny, coaching grupowy oraz coaching zespołowy przygotowują do objęcia roli lidera oraz do tego, jak sobie radzić, gdy zmiany na stanowisku/w zespole są naprawdę duże,
  • sferę relacji z innymi – w przypadku coachingu indywidualnego, coachingu grupowego oraz coachingu zespołowego kształtowanie właściwego wizerunku oraz nauka radzenia sobie z konfliktami to podstawa.

Na jakie efekty można liczyć, gdy zdecyduje się na coaching indywidualny, coaching grupowy lub coaching zespołowy?

Spektrum rezultatów uzależnione jest przede wszystkim od zaangażowania osób, które zdecydują się na skorzystanie z tej formy stymulacji, czy też wsparcia rozwoju zawodowego. W zasięgu każdego pracownika/zespołu jest w tym wypadku z pewnością:

  • wyzwolenie kreatywności oraz inicjatywy – coaching indywidualny, coaching grupowy i coaching zespołowy otworzą każdego, kto zechce przekroczyć próg rutyny oraz przewidywalności,
  • właściwe ukształtowanie zawodowych nawykówcoaching indywidualny, coaching grupowy oraz coaching zespołowy pomogą pozbyć się niechcianych zawodowych natręctw – otworzą na to, co naprawdę może przynieść miarodajne efekty,
  • zmotywowanie i pobudzenie do bardziej nieszablonowych rozwiązańcoaching indywidualny, coaching grupowy i coaching zespołowy sprawią, że to co jest, w końcu będzie tak samo atrakcyjne i pociągające, jak to, co było na początku ścieżki zawodowej,
  • zdefiniowanie i doprecyzowanie dalszych planów działaniacoaching indywidualny, coaching grupowy i coaching zespołowy pomogą poskładać w jedną spójną całość wszystkie chaotyczne próby ogarnięcia obowiązków, celów i założeń, jakie składają się na pracę w danym miejscu.

Artykuł sponsorowany
Ten artykuł nt. coachingu indywidualnego, grupowego i zespołowego jest artykułem sponsorowanym. Możesz dodać swój artykuł za darmo lub artykuł sponsorowany: sprawdź.
- jaka Twoja ocena?

Komentarz(1)

  • Wolny Student
    Wolny Student
    12 lutego 2022, godz. 03:55 Odpowiedz

    Bardzo ciekawy blog, rzeczowy i wyważony. Od dzisiaj zaglądam regularnie i subsbskrybuję kanał RSS. Pozdrowienia 🙂

Leave a reply


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.