coach kariery

Coaching kariery – jako proces wspierania rozwoju zawodowego

Masz poczucie, że każdy kolejny dzień w pracy wygląda tak samo? Brakuje Ci energii i nowych pomysłów? A może przestałeś nadążać za resztą swojego zespołu? W takim razie powinieneś postawić na coaching kariery – dzięki niemu wszystkie Twoje zawodowe bolączki oraz troski staną się zamierzchłą przeszłością.

Czym nie jest coaching kariery?

Zanim dowiesz się, czym w swej istocie jest coaching kariery, najpierw powinieneś uświadomić sobie, czym on z pewnością nie jest:

  • coaching kariery nie jest mentoringiem – a wszystko za sprawą tego, że jest on zorientowany na konkretny cel,
  • coaching kariery nie jest żadną nową formą terapii – nie wnika w odległą przeszłość i nie buduje na niej planu przyszłego działania,
  • coaching kariery nie jest rodzajem poradnictwa – przede wszystkim unika wszelkiego rodzaju treści emocjonalnych – stawia na obiektywny ogląd otaczającej daną osobę rzeczywistości,
  • coaching kariery nie jest zwyczajnym kursem, szkoleniem – wcale nie chodzi w nim o to, aby przyswoić „zawodowe przedmioty”.

Czym jest coaching kariery?

Coaching kariery to rodzaj interaktywnego procesu, który może pomóc zarówno pojedynczym osobom, jak i całym organizacjom w zakresie np. znaczącego przyspieszenia tempa rozwoju. Dzięki niemu możliwe jest także szybkie oraz efektywne polepszenie rezultatów działań. Dzięki coachingowi kariery wszyscy Klienci zaczynają bardziej konkretnie wyznaczać sobie kolejne zawodowe cele. Oprócz tego zdobywają wiedzę na temat tego, w jaki sposób mogą zoptymalizować ich dotychczasowe działania. Ponadto zaczynają podejmować znacznie korzystniejsze dla nich decyzje i stopniowo uwalniają drzemiący w nich zawodowy potencjał.

Można również powiedzieć, że coaching kariery to także proces, który wspiera ich zawodowy rozwój. Z pewnością jest to rodzaj systematycznego procesu, który wymaga zaangażowania oraz obowiązkowości. Oprócz tego w ramach coachingu kariery trzeba się przestawić na szukanie coraz to innych nieszablonowych rozwiązań. W tym wypadku profesjonalny coach wskazuje kierunek i dostępne alternatywy, ale za nikogo nie podejmuje tej ostatecznej decyzji. Po prostu dobry coach – taki, jak Coach z Poznania Magdalena Ciesielska doskonale wie, jak „uwolnić” ze swojego Klienta wszystko to, co jest w nim najbardziej wartościowe. Poprzez obiektywny ogląd jego zawodowej sytuacji wskazuje mu sytuacje i cechy, nad którymi powinien popracować. Można powiedzieć, że w ramach coachingu kariery daje mu wędkę i czeka, aż ten sam dojdzie do tego, co powinien zrobić, żeby jego połów był naprawdę udany.

Na tym oczywiście nie koniec, bo coaching kariery także uwalnia ludzki umysł oraz potencjał. Umożliwia szerszy ogląd zawodowej sytuacji. Ponadto wyzwala kreatywność i motywuje do bardziej odważnych przedsięwzięć. Pokazuje, że (przynajmniej niektóre) granice są po to, by je przekraczać, bo bez nuty odwagi i otwartości na to, co jeszcze nieznane rozwój nie byłby możliwy – i to w każdej dziedzinie ludzkiej aktywności.

Autor artykułu
Ten artykuł nt. coachingu kariery jest napisany przez Super Coacha Magdalenę Ciesielską. Możesz dodać swój artykuł za darmo lub artykuł sponsorowany tutaj: DODAJ ARTYKUŁ

Leave a reply