work-life balance

Work-life balance – żyj na pełen etat!

Wybierz pracę, którą kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia w swoim życiu – wiele z nas zna tę, jakże pozytywną, maksymę Konfucjusza. Jednak ładnie brzmiące słowa nie zawsze znajdują odzwierciedlenie w prozie rzeczywistości. A co, jeśli właśnie powinny? Obecnie na całym świecie coraz częściej zwraca się uwagę na korzyści płynące z wprowadzenia working balance, czyli stanu proporcjonalnego łączenia pracy zawodowej z pozostałymi sferami aktywności społecznej.

Powstała w latach 80. minionego wieku brytyjska koncepcja work-life balance to metoda gospodarowania własnym czasem, dzięki której unikniesz ogólnego wypalenia, popadnięcia w rutynę, psychicznego spadku formy i wielu innych negatywnych skutków związanych z przepracowaniem. Tym samym osiągniesz życiowy balans między obowiązkami, życiem rodzinnym, towarzyskim bądź rekreacją. Dlaczego to takie ważne?

Working balance dla firm

Nie ma nic złego w podjęciu świadomej decyzji o maksymalnym okresowym poświęceniu swojego potencjału i zasobów energii jednej konkretnej aktywności, np. dążeniom do zdobycia awansu. Wszakże należy pamiętać, że pracoholizm – tak samo jak długotrwała bezproduktywność – odbiera poczucie satysfakcji z osiągniętego sukcesu z powodu zmęczenia oraz wewnętrznego przekonania, że cele zawodowe realizowane są kosztem zaniedbywania relacji międzyludzkich lub własnego zdrowia. Pytanie, czy teoria work-life balance jest w ogóle realna do zastosowania w praktyce?

Aktualnie coraz więcej pracodawców zdaje się dostrzegać, że efektywny pracownik to taki, który jest zadowolony z jakości prowadzonego trybu życia. Powoli odchodzi się od tradycyjnego, sztywnego etatu na rzecz elastycznego czasu pracy, także w trybie zdalnym. Stawia się również na integrację międzykadrową oraz przykłada wagę do jej komfortu. Co więcej, dzisiejsi szefowie śmielej poddają się refleksji, że to nie ilość spędzonych na stanowisku godzin, lecz skuteczność i wydajność są w rezultacie dużo bardziej pożądane. Choć working balance nadal dla wielu jest nowością, warto przyswoić kilka prostych zasad, aby zyskać:

  • lepsze samopoczucie psychiczne i fizyczne;
  • osobistą satysfakcję;
  • więcej energii do działania.

Work-life balance po polsku czyli jak?

W praktyce work-life balance po polsku to nic innego jak prowadzenie zdrowego, uporządkowanego stylu życia. Zatem:

  • rób plan dnia;
  • ustal priorytety;
  • wygospodaruj w ciągu dnia ok. 15-30 minut tylko dla siebie;
  • śpij regularnie;
  • w każdym miesiącu znajdź czas na spotkania towarzyskie/rodzinne;
  • rozwijaj pasje;
  • ogranicz social-media;
  • ogranicz używki.

Jeśli jednak poczujesz, że jesteś bezsilny w zastosowaniu zasady work-life balance w swoim życiu lub po prostu potrzebujesz profesjonalne pomocy, skontaktuje się z Dyplomowaną Coach Magdą Ciesielską i umów się na sesję coachingową online lub stacjonarnie.

Artykuł sponsorowany
Ten artykuł nt. working balance jest artykułem sponsorowanym. Możesz dodać swój artykuł za darmo lub artykuł sponsorowany: DODAJ ARTYKUŁ.

Leave a reply